Mediekommentar: Alva har fri adgang til fars kreditkort, men tomheden runger fra bunden af Prada-tasken

DRs nye serie om den overforkælede Alva og hendes far er ikke bare et indblik i en verden, hvor Mastercardet styrer livsindholdet. »Fars pige« er den menneskelige apokalypse, som den vil udfolde sig for enden af det præstationsløse, dannelsesforladte samfund.

»Fars pige« følger teenagepigen Alva og hendes velhavende far, Jens. I stedet for dannelse leverer far Louis Vuitton og Prada fra inderst til yderst.

Alva er fars pige. Hun er også hovedpersonen i DRs nye realityserie af samme navn, og hun er virkeliggørelsen af alt det, alle teenagepiger tror, de drømmer om.

Farmand hjælper endda velvilligt med at stramme korsettet, så hans åleslanke pige kan se endnu tyndere ud.

Alva er permanent udstyret med fars Mastercard og kan shoppe i bund i den dyre ende af Strøget, når det passer hende. Men det er ikke henne i klassen, hun flasher sine nye Chanel-øreringe, for Alva er sjovt nok ikke »lavet til at gå i skole«, så det slipper hun naturligvis for. I stedet ligger dagene foran hende som en glitrende uendelighed af dovne morgener, dyre indkøb, velkomponerede selfies og ... ja, så vel egentlig ikke så meget andet.