Historikere kritiserer DR: Beskylder uden bevis frihedskæmperen Citronen for at have begået jalousidrab

DRs podcastserie »Speditørens død« antyder kraftigt, at frihedskæmperen Jørgen Haagen Schmith (Citronen) begik jalousidrab på frihedskæmperen og digteren Morten Nielsen. Historikere kritiserer DR for at fremsætte beskyldningen på rent spekulativt grundlag: »At gøre Citronen til Morten Nielsens morder er ikke overbevisende.«

Jørgen Haagen Schmidt var sabotør under Anden Verdenskrig. Hans dæknavn var »Citronen«. Han blev dræbt på Jægersborg Allé 184 under en aktion 15. oktober 1944. Juncker Jensen

I 1944 døde modstandsmanden og digteren Morten Nielsen. Ifølge danske fagbøger døde Morten Nielsen ved et vådeskud, fordi en af de pistoler, som han bragte til frihedskæmperen Jørgen Haagen Schmith (Citronen), gik af ved et uheld og ramte ham i brystet.

De rene spekulationer

Imidlertid påstår DR i en podcastserie med titlen »Speditørens død«, lavet af journalist Martin Grønne, at Morten Nielsens død ikke nødvendigvis var et uheld, men kunne skyldes, at Jørgen Haagen Schmith var jaloux på Morten Nielsen, der ifølge DR havde en affære med Citronens hustru, Bodil. Jørgen Haagen Schmidt kan ikke forsvare sig, for han blev skudt af nazisterne ca. halvanden måned efter Morten Nielsens død, og hustruen døde i 1982.  Ægteparret havde to døtre, hvis skæbne ikke er kendt.