Han blev kaldt hævngerrig, drevet af had og en dårlig historiker. Nu har han skrevet sine erindringer

Bent Jensen skrev om kommunismen i en række bøger og mødte modstand fra både forhærdede kommunister, kultureliten og selv borgerlige medløbere. Hans erindringsbog om kampen for at afsløre kommunismen og dens medløbere har han kaldt »Modløber«.

»Medløberiet var bredt og bestod blandt andet af kommunister, der støttede Sovjetunionen, Kina eller andre kommunistiske regimer og bevægelser.« Carsten Bundgaard Andersen

Det ramte som en bombe, da historikeren Bent Jensen i 1984 udgav bogen »Stalinismens fascination og danske venstreintellektuelle«.

Bogen skildrede, hvordan mange danskere følte sympati for kommunismen eller undskyldte Lenins og Stalins forbrydelser. Reaktionen blev voldsom, og kritikken af Bent Jensen var ubønhørligt hård.