De har eksisteret i årevis. Mashup-butikkerne, der kombinerer forskellige typer af indkøb, så du eksempelvis kan få dig en kop kaffe i cafeen hos boghandleren, eller en bid brød mellem seancerne i tøjbutikkens prøverum. Konceptet har danskerne adopteret efter amerikansk forbillede, men med nethandlens fremgang og den stigende butiksdød, er der i disse år i detailbranchen særligt brug for gentænkning. De fysiske butikker må finde på nye koncepter for at fastholde kunder og forbrugere, der i stigende grad efterspørger unikke købsoplevelser.

Forbrugerne kræver mere, end at butikken blot er et transaktionscenter, hvor man køber en vare og går igen. Oplevelser bliver mere og mere relevante i forhold til, at vi vælger nettet, når vi har travlt, og det skal være nemt og convenient.

Der er en tydelig tendens i opblomstringen af mashup-butikker netop nu i en tid hvor internethandlen vækster. Det mener direktør i Retail Institute Scandinavia, Dorte Wimmer, der er ekspert i trends og forbrugeradfærd i detailhandlen.