For mange ministre er det endt med fiasko: Nu vil kulturministeren have det ud over rampen

Fire kulturministre er mislykkedes med det, men nu forsøger Jakob Engel-Schmidt (M) at gennemføre en reform af museumsloven. Alle er enige om, at der skal være en mere retfærdig fordeling af tilskuddene. Opgaver og støtte skal hænge bedre sammen. Der er brug for flere penge, siger museumsfolk.

Kunstmuseet ARoS i Aarhus er et af landets store kunstmuseer. En ny museumsreform skal sikre en bedre sammenhæng mellem museernes mange opgaver og de tilskud, de modtager fra staten og kommunerne. Billedet viser kunstneren Olafur Eliassons permanente kunstværk, »Your rainbow panorama«, på toppen af museet. SERGEI GAPON

Det lyder kedsommeligt og langhåret, i hvert fald ikke som en fest, men det skulle gerne munde ud i sjovere, flottere og bedre museumsoplevelser for alle.

Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) meddelte i denne uge, at han har sat sig for at gøre det, som ikke er lykkedes for de seneste fire af hans forgængere i ministeriet på Nybrogade 2: At modernisere museumsloven, som skal sikre Danmarks kultur- og naturarv.