Filmfolk i skarp kritik af dansk filmfestival: »Det er meget mærkeligt at udelukke danske filmfolk på forhånd«

En række danske filmfolk kritiserer den danske børnefilmfestival Buster Filmfestival, der har afvist en række dokumentarfilm, der handler om børn i fjerne lande. Det sker, fordi festivalen satser på kun at bringe film, som er lavet af instruktører, der kommer fra de lande, som filmene handler om. Programchef på festivalen afviser kritikken og siger, at hendes afvisning er blevet misforstået.

Der er vide rammer for, hvad kunsten må i Danmark. Alligevel sidder der nu en gruppe danske filmfolk i deres hjørne af dokumentarismens verden og oplever, at de bliver begrænset.

Historien begynder hos Maria Stevnsbak Westergren. Hun er filmproducer hos Toolbox Film og har arbejdet på en dokumentarserie til børn, »Børnene på Silkevejen«, som skildrer livet blandt børn i andre kulturer. Hun og holdet bag filmrækken har for nylig færdiggjort de tre seneste film i serien, der handler om børn i Georgien, Kina og Aserbajdsjan. Dem har hun sendt ind til Buster Filmfestival – en børnefilmfestival, der finder sted én gang årligt i København, i år fra 21. september til 4. oktober. Men filmene er angiveligt blevet afvist i døren af festivalen alene af den grund, at de skildrer kulturer, som instruktørerne ikke selv er en del af.