Der er en fantastisk scene i »Babylon Berlin«, hvor hovedpersonen Charlotte Ritter danser hypnotisk i mængden på spillestedet Moka Efti til titelsangen »Zu Asche, Zu Staub«. Først stille og roligt, men så lader hun sig rive med af musikken og giver sig hen.
På dansegulvet sættes hun og de andre dansende fri fra fattigdom og klasseskel til tonerne af de swingende charlestonrytmer.
Alles blik er rettet mod scenen og den androgyne sangerinde Svetlana Sorokina (i serien spillet af den lettiske skuespillerinde og sanger Severija Janušauskaitė), der bjergtager både kvinder og mænd omgivet af letpåklædte burlesquedansere guldbemalede bananskørter. Dekadencen driver ned ad væggene.
Forførende swingjazz
Scenen er et godt eksempel på, hvordan musikken spiller en afgørende rolle i serien. Violinerne spiller berusende smukt, mens verden er ved at falde fra hinanden. Skuespillerne danser på randen af afgrunden i året inden Depressionen og nazismens fremmarch, og man får lyst til at danse med.
Soundtracket er kurateret af Bryan Ferry, der har en faible for charleston-jazz, og tidligere har udgivet albummet »The Jazz Age« med swingjazz-versioner af numre med sit The Bryan Ferry Orchestra. Ferrys version af swingjazz er forførende og legesyg og leder tankerne hen på forårsstemning og en søndagstur i skoven.
Ferry har også en birolle i serien, hvor han optræder med en tysk version af sit hit »Bitter Sweet«, som bliver fremført med indlevelse og finesse.

Flere af swingnumrene er skabt af Moka Efti Orchestra, der er opkaldt efter det legendariske dansested. Selve filmmusikken er skabt af den australske komponist Johnny Klimek, der med sin underlægning har skabt en håndfuld stemningsmættede numre, der i udtryk veksler mellem det foruroligende, det dramatiske og det blændende smukke.
I det hele taget kan »Babylon Berlin«-soundtracket sagtens stå alene med sin stemningsfulde blanding af dystopisk krautrock, charlestonjazz, livlig swingjazz og storladne kompositioner, der tager følelserne på rejse.
Man får helt lyst til at finde sin indre swingpjatte frem og lære at danse charleston.
Babylon Berlin Soundtrack. Findes på Spotify og andre streamingtjenester samt på vinyl.