»Badehotellet« er hele nationens ferietablet, lykkepille og stesolid mandag kl. 20

Alt er ved det gamle i første afsnit af den nye sæson af »Badehotellet«. Ikke engang tyskernes besættelse af Danmark kan ryste solskinsformlen.

Nazisterne er ankommet til bedste sendetid, men indtil videre er det ikke noget, der påvirker landliggerne på »Badehotellet« i højere grad. Her er det Birthe Neumanns fru Fjeldsø, der er okkuperet. Mike Kollöffel/TV 2

Kig på introen til »Badehotellet«, som nu er inde i sin syvende sæson. De muntre, jazzede sommerbilleder slutter af med et skud af hotellets nye ejer, Amanda (Amalie Dollerup), der har måttet tage over, hvor andre har meldt forfald. Hun står og skuer panderynkende ud i horisonten, samtidig med at hun klynger sig til det Dannebrog, hun netop har taget ned, fordi mørket er ved at falde på. Hvem kan få øje på symbolikken?

Vi er nået til sommeren 1940 i TV 2s humørtime, som tilsyneladende ikke er til at vælte af pinden i popularitet. Netop kåret til danskernes yndlingsserie. Ellers taler seertallene for sig selv. Hele Danmarks ferietablet, lykkepille og stesolid mandag aften kl. 20, hvor nationen efterhånden går i stå. Og det er jo også lige præcis det, serien kan: Sætte tiden i stå. Kan vi ikke bare få lov til at glemme Trump, Brexit, verdenshavenes tilstand og kinesisk syge, der truer med at slå os allesammen ihjel, for en stund? Jo, vi kan så.