DR er ikke handicapfobisk. Men samfundet er. Og det afspejler DRs programmer

Hvis man tror, at en karakter konsekvent bliver mere hel af at blive spillet af en person, der »ligner« den karakter bedst, så har man et forskruet billede af, hvad det vil sige at skabe film og TV-fiktion.

Sarah Juel Werner spiller i Doggystyle den handicappede Ida, der er søster til hovedpersonen Asta, spillet af Rosemarie Mosbæk. Valdemar Cold Winge Leisner, DFF / DR

Dette er en kronik. Den udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Torsdag 14. februar bragte Berlingske en kronik, hvor Ditte Guldbrand med en yderst aggressiv retorik angriber en række af DRs programmer for at være handicapfobiske. Deriblandt kritiseres DR3-serien »Doggystyle« for at gå all in på klichéerne og for at have castet en ikke-handicappet skuespiller i rollen som Ida, der har cerebral parese og er hovedkarakterens søster.