Ytringsfrihed er både nyttig og rigtig

Balladen i forbindelse med højrenationalisten Rasmus Paludans demonstrationer har igen bragt debatten om ytringsfrihedens eventuelle grænser helt frem. Men ytringsfriheden er både nyttig og retfærdig – selv når nogle bruger den til at sige noget, man ikke kan lide.

»Hvis man ikke ønsker, at andre taler grimt om og til en selv, bør man selv lade være med at tale grimt - og ønsker man ikke, at andre skal begrænse ens frihed til at ytre sig, bør man selv lade være med at begrænse andres,« skriver Peter Kurrild-Klitgaard. På billedet ses Rasmus Paludan. Anthon Unger

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Forskere, der har studeret ytringsfrihed ved hjælp af data fra mange lande, har fastslået, at denne typisk går hånd i hånd med de fleste gode ting, mennesker som regel værdsætter: Velstand, økonomisk vækst, økonomisk frihed, trosfrihed, tolerance, demokrati, retssamfund, o.s.v.