Vesten skal forholde sig til, at USA skinner mindre klart som global leder

Militær styrke kan kun anvendes succesfuldt, hvis afsenderen repræsenterer noget, som andre lande betragter som attråværdigt. Spørgsmålet er derfor, hvad der sker med Vesten, når lyset fra USA begynder at skinne mindre klart, skriver Peter Nedergaard.

»Den nyeste dom fra den amerikanske højesteret om ophævelsen af retten til abort er blot det seneste eksempel på et kløvet land,« skriver Peter Nedergaard. YUKI IWAMURA

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Et par måneder før sin tiltræden som præsident holdt Ronald Reagan i 1980 en berømt tale, hvori han henviste til en udbredt vision for USA. Den amerikanske hovedstad – og dermed også i sidste ende resten af landet – skulle være som »en skinnende by på bakketoppen«.