Tom Jensen: Først afdækkede medierne magten i Danmark. Nu angriber magten så medierne

Højesterets dom i Samsam-sagen forleden blev endnu en understregning af, at den danske befolkning ville være holdt i et uoplyst mørke i en række betændte sager om magtens udøvelse i Danmark i de senere år, hvis det ikke havde været for frie og kritiske medier. Ansvaret for flere skandalesager er imidlertid kun blevet placeret i begrænset omfang hos dem, der havde magten. I stedet er magten i Danmark gået til angreb på medierne og pressefriheden.

Det har forsigtigt skrevet været fem-seks historiske år i Danmarks inderste magtcirkler. Næppe nogensinde før i nyere tid har der været så mange alvorlige sager om brug og misbrug af en række af landets øverste magtpositioner.

Hvis det ikke havde været for frie og kritiske danske medier, var mange af sagerne formentlig aldrig kommet til danske borgeres kendskab i det omfang, det har været tilfældet.