Skattelettelser i toppen giver mest arbejdsudbud for pengene

For mindre end et år siden var de partier, som nu kalder arbejdsudbud den nye tids valuta, ikke særligt ivrige efter at øge arbejdsudbuddet. Andre partier som Liberal Alliance, Nye Borgerlige, Konservative og De Radikale var langt mere ambitiøse.

»Jeg har kun ros til overs for meldingen om, at arbejdsudbuddet skal øges. Men SVM er indtil videre tavse om, hvor disse cirka 20.000 personer skal komme fra,« skriver Jørgen Sloth. Søren Bidstrup

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Øget arbejdsudbud er »den nye tids valuta«, ikke penge. Sådan lyder det nu fra Mette Frederiksen og de to andre partiledere i SVM-regeringen.