Noget gik rivegalt, da Dronningen ville gøre det rigtige. Nu forestår et stort reparationsarbejde

En principielt korrekt beslutning om kongelige titler endte i denne uge desværre med at udstille splid internt i kongefamilien. Den slags gavner ikke monarkiet, og det burde systemet omkring dronning Margrethe have forberedt sig på at undgå, da man tilrettelagde processen.

»Til syvende og sidst er det jo Kongehusets ansvar, og dermed ultimativt også dronning Margrethes, at en principielt fuldkommen korrekt og hensigtsmæssig afgørelse om tildeling af titler i kongefamilien afstedkommer den slags følelsesudbrud, vi har set i denne uge,« skriver Tom Jensen. Mads Claus Rasmussen

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Gennem sine 50 år som majestæt har dronning Margrethe sikkert styret det danske monarki ind i moderne tid, både i indhold, stil og kommunikation. Det har ikke været nogen ubetydelig opgave. I andre lande ser man kongehuse i folkelig krise; i Danmark er opbakningen til monarkiet fortsat tårnhøj.