Mette Frederiksen har taget magten og er villig til at bruge den – nu kommer modreaktionen

Mette Frederiksens koncentration af magten hos sig selv kombineret med viljen til at bruge den stærke stat kan blive begyndelsen på en ny frihedsbevægelse. Mandag sagde både blå og røde partier nej til et meget vidtgående indgreb.

»Som udbryderkongen Houdini er Mette Frederiksen i gang med at gøre sig fri af det hele for at understrege, hvor magten bør ligge i et nationalt demokrati,« skriver Bent Winther. Mads Claus Rasmussen

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Mandag satte et flertal i Folketinget hælene i over for et meget kontroversielt forslag fra sundhedsminister Magnus Heunicke (S). Det er blevet muligt for landets folkevalgte forsamling med den nye epidemilov, som trådte i kraft 1. marts, at sige nej til regeringens tiltag. Og det skete.