Dette er et debatindlæg. Det er skribentens holdning, der kommer til udtryk. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.
Jarl Cordua: Det er bekymrende, at det danske sprog ikke virker til at være en prioritet for regeringen
Vi mangler svar på, hvordan regeringen vil værne om det danske sprog, eftersom den daværende regerings sprogpakke fra foråret ikke nåede at blive omsat til ny lovgivning.

Et nyt regeringsgrundlag er landet, og hvor mange har ledt efter ord, der beskriver regeringens holdning til, hvorvidt Danmark er et kristent land eller ej, læser man også forgæves i de 77 sider med hensyn til, hvordan regeringen vil sikre det danske sprog.
Mest bekymrende er, at den nye regering ikke vedstår og lover at implementere den aftale, som tidligere kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) på vegne af SVM-regeringen indgik med Det Konservative Folkeparti og SF 6. februar i år.
Del:



