Et ordentligt samfund pålægger ikke børn at beslutte, hvilket køn de vil være

Grænseløshed er blevet normen, og angsten for at sætte hjørneflag op fremherskende. Men smerte følger med menneskelivet i forskellige aspekter. Det smertefri liv hører med til den falske guddommeliggørelse af menneskelivet.

Søren Pind

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Angst kombineret med grænseløshed kan føre de mærkeligste ting med sig. Vi lever i en tid, hvor politikere lider af grundangst for vælgerne. Det er samtidig en tid, hvor en længere erodering af normalbegreber har medført, at den angst giver sig udslag i grænseløshed, hvor man ikke længere kan fornemme fællesskabernes hjørneflag. Anything goes, som det hedder i den gamle sang.