Er pastelfarvede vibratorer i sjove former den nye konfirmationsgave?

Idioter, som sender dick pics til børn og unge, skal ikke have held med at spolere glæden og trygheden ved seksualiteten. Derfor er det værd at støtte den nye bølge af åbne samtaler om lyst.

Hvordan hjælper man sine børn med at udvikle en sund seksualitet, når de møder »så meget lort på internettet?« Måske har de unge selv svaret, skriver Karen Bro. Asger Ladefoged

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Min veninde nikkede hen mod den lukkede dør til teenageværelset og bemærkede med et suk, at hendes datter snildt kan opholde sig på sit værelse en hel dag uden livstegn. Jeg misunder hende ikke tjansen som mor i de her år. Det må være så vanskeligt på den ene side at forsøge at følge med i de store børns ve og vel og på den anden side at respektere deres privatliv.