Det er opløftende, at mange finder havfruestatuen i Dragør vulgær, upoetisk og uønsket. For vi er ved at kvæles i krop i det offentlige rum

Det er indtil videre uvist, hvor den store havfrue ender med at komme til at stå, men hvor det end bliver, udgør den et symbol på den primitive omgang med kvindekroppen, der muligvis kan inspirere til en del kvinders had til egen krop.

»Vores kulturs konstante reproduktion af store bryster og eksponeret kvinde ligner mere og mere én lang tyrannisk konsekvens af den ublufærdige kropsdyrkelse, der engang blev set som frisættende, men som jeg tror i mindst lige så høj grad tager mennesket til fange,« skriver Sørine Gotfredsen. Mathias Svold

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Det er særdeles opløftende, at der er opstået utilfredshed med den havfrue-statue, der for tiden står og troner i Dragør.