Danske jøder er under angreb fra alle sider

Efter weekendens hærværk på jødiske gravpladser og trusler mod danske jøder er det tydeligt, at danske og europæiske jøder er under angreb. Fra flere sider.

»Efter angrebet på synagogen i 2014 stod danskerne side om side og overdængede synagogen med blomster og varme tanker. Måske skulle vi gentage det,« skriver Caspar Stefani efter flere antisemitiske hændelser i Danmark på det seneste. På billedet holder Politiet vagt foran synagogen i Krystalgade. Bax Lindhardt

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

På 81-årsdagen for Krystalnatten blev en dansk-jødisk familie i Silkeborg af naboen gjort opmærksom på, at der var blevet klistret en gul jødestjerne med »Jude« på postkassen.