At være 'senior' er for at sige det mildt ikke særligt hypet i vores samfund – her er en metode til et opgør

En seniormedarbejder kan i høj grad være med til at øge det faglige niveau hos de helt unge på en arbejdsplads. Her er mit enkle råd til, hvordan vi får bugt med fordommene om at ansætte folk over 55 år.

Vi er alle sammen mere eller mindre digitale, og hvis der er noget særligt, vi har brug for at lære, så lærer vi det, mener Karen Bro. Niels Ahlmann Olesen

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

I 2010 ansatte Ekstra Bladet Jan Søgaard på kriminalredaktionen. Det var smart gjort. Søgaard havde arbejdet 33 år på B.T. og var allerede dengang en af landets mest erfarne på sit område. Han blev hurtigt en gevinst for Ekstra Bladet på flere niveauer.