Vi kurerer ikke stress ved at sende folk hjem på sofaen

Alt for mange danskere bliver automatisk sygemeldt på fuld tid, når de viser tegn på stress. Men det er ikke altid til den stressramtes bedste.

»Tallene viser, at det ofte er andre ting end arbejdet, der skaber stress, og derfor er kuren mod stress ikke at skære forbindelsen til arbejdsmarkedet fuldstændigt.« Jens Nørgaard Larsen

Øget fokus på negative konsekvenser ved stress har den bagside, at det er blevet sværere at stille spørgsmålstegn til medarbejderens oplevelse af stress.

Det er mere komfortabelt at omtale og behandle en stresset periode som »travlhed« og dermed en naturlig del af et almindeligt arbejdsliv. Men nogle gange er der tale om stress i et omfang, som kan være skadeligt, og det er afgørende at tale åbent om problemerne. Vi skal passe på, vi ikke skaber en kultur, hvor vi bliver for berøringsangste til at handle.