Vi har brug for flere statsmænd - ikke børnespejdere

Hvis vi kun tillader, at vores politikeres fortid skal være pletfri, får vi det, vi beder om: blankpolerede, over-skolede og visionsløse politikere, mens fokus får lov at flytte sig fra politikken til personsagerne.

»Når personsagerne og skandalerne fylder i stedet for politikken, puster vi til politikerleden, for befolkningen bliver tudet ørerne fulde om, hvor forfærdelige mennesker vores politikere er,« skriver Anders Storgaard fra Konservativ Ungdom med henvisning til LAs Alex Vanopslagh. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Vil vi gerne have blankpolerede pølsefabriks-politikere uden sjæl eller fortid?

Jeg tror, de fleste vil svare nej. Men det er konsekvensen, når vi gang på gang lader ligegyldige personsager sætte dagsordenen fremfor politikken. Tag blot et kig på »skandalen« med Alex Vanopslagh, der i disse dage trækker overskrifter, fordi han som 16-årig kom op at slås til en fodboldkamp. Hvad har det med hans politik at gøre? Absolut intet.