Pas på lærerværelsets elefanter - de er truet

»Med mine 51 år er jeg nu blevet en af de erfarne kræfter på min skole. Jeg bliver trukket på af mine yngre kolleger i mange sammenhænge, og det holder jeg meget af. Men jeg kan også mærke, at de 18 år, jeg har tilbage på arbejdsmarkedet, muligvis ikke vil byde på samme overskud, som jeg har nu,« skriver folkeskolelærer Nina Dalgas. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Da jeg var ny lærer, mødte jeg en erfaren kollega, som jeg kom til at beundre. Hun hed Karen og var en stærk faglig formidler og et varmt menneske, som man altid kunne få et godt råd af, hvis der var særlige udfordringer med en elev, eller hvis der var problemer i en klasse. Karen var forbi pensionsalderen, men hun var lærer af kald og havde egentlig ikke tænkt sig at gå på pension, før folkeskolereformen kom med alle dens ændringer og afgjorde det for hende.

Karen var den gamle hunelefant, der guider flokken, når den skal finde vej, og med hende forsvandt en vigtig erfaring - både fagligt og menneskeligt.