Kommentar: Danske skibe skal sejle på grøn, dansk strøm

Det på tide, at politikerne skaber de rette vilkår for producenter af grøn strøm, så vi ikke begår samme fejl som med biomassen, skriver Knud Erik Andersen og Claus Ekman.

»Der er ingen tvivl om, at vi i Danmark har de rette vind- og solressourcer til at give andre landes energidrømme baghjul. Men for tiden er det mere sandsynligt, at vi kigger ind i en opbremsning i produktionen af grøn strøm snarere end den nødvendige udbygning, som kan gøre os til fremtidens grønne energimestre,« skriver Knud Erik Andersen og Claus Ekman. Ida Marie Odgaard

Der er brug for en offensiv udbygning af grøn strømproduktion i Danmark, så fremtidens fly og skibe fyldes på fra danske solceller og vindmøller. De danske politikere bør fokusere på energiuafhængighed og ikke gentage fadæsen om import af biomasseenergi fra udlandet.

Det kan være svært ikke at få armene ned over de mange udmeldinger om grønne tiltag, som i disse uger og måneder fylder danske og internationale avisforsider. Senest har den danske rederikæmpe Mærsk meldt ud, at man fra 2023 vil begynde overgangen til at sejle på grønne brændstoffer.