Hyldest til kvindelige politikere har kæmpe slagside: Hvor er Vermund og andre borgerlige kvinder?

Kun otte ud af 30 kvindelige politikere er borgerlige.

Forklaringen på, at Pernille Vermund er fravalgt som motiv på maleriet med kvindelige politikere, er formentlig, at hun ikke tilhører det gode selskab. Hun er ikke stueren, for at tale nyrupsk, mener Erik Boel. Søren Bidstrup

Folketingets Præsidium har besluttet at hædre 30 kvindelige politikere med et maleri, der skal ophænges i det fornemme Samtaleværelset på Christiansborg. Kriteriet er, at de pågældende skal have haft betydning for kvinders demokratiske virke siden 1915, hvor kvinder fik valgret.

Ideen er oplagt god, og de fleste vil sikkert mene, at det er på høje tid med en hyldest: Statsministeren er kvinde, alle partilederne i rød blok (inklusive RV) er kvinder og dertil en enkelt i blå blok. Et maleri vil slet og ret afspejle realiteterne i det moderne Danmark.