Eva Selsing undergraver sin egen konservative position

Den livsform, som Eva Selsing vil beskytte, bygger ikke så meget på vores kristne arv, men på den græsk-romerske. Vi skal 1.000 år længere tilbage for at finde rødder til vores kultur.

Mette Høeg

Efter år under identitetspolitikkens censur- og udskamningsregime er en anden, ikke- identitetspolitisk del af venstrefløjen efterhånden ved at komme til orde i samtidsdebatten. I Eva Selsings seneste klumme »Hvad venstreorienterede og medieliberale har til fælles« bliver denne position karakteriseret som »midteridentitær«, »liberal« og »universalistisk« og dertil med tydelig nedgørende intention, men manglende klarhed tillagt prædikatet »medie-«.

Jeg vil mene, at også »ikke-religiøs« kan tilføjes beskrivelsen. For så vidt tegner konturerne sig af denne fremvoksende position på venstrefløjen, og Selsings klumme er trods sin vrængende ironi og uafklarede ideer interessant, idet den er med til at markere en åbning af en friere og ærligere samtidsdebat, med en anden og mere progressiv venstreorienteret part end den indskrænkede, regressive identitetspolitiske.