Civilsamfundet er valgkampens mest oversete spiller

Hvis vi i de kommende år skal rykke Danmark i en retning, hvor der er økonomisk og socialt overskud, skal vi kigge på civilsamfundet.

»I Øresund ligger eksempelvis Middelgrundsfortet, der om ganske få uger vil slå dørene op for Ungdomsøen. Her bygger Spejderne, Højskolerne og Nordeafonden m.fl. flere en Ø, hvor Danmarks ungdom i fællesskab kan udvikle fremtidens samfund og fællesskaber,« skriver Kasper Staunskær Frandsen. NIELS AHLMANN OLESEN

Med en flot valgsejr til den såkaldte røde blok, styrer Danmark sikkert mod et samfund, hvor staten skal blande sig mere og tage sig af endnu flere af samfundets vigtige funktioner. Et samfund, hvor staten ikke bare leverer den grundlæggende sikkerhed og velfærd, men også skal bestemme hvordan du og jeg skal leve vores liv.

De eneste, der ikke ønsker denne udvikling, er de borgerlige partier, som efter Lars Løkkes ryk mod midten kun tæller Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliances fire mandater. Denne mikroskopiske opposition bestående af blot 16 mand er gået til valg på et alternativ til den allestedsnærværende stat, og det alternativ er udlicitering og privatisering.