Bedre velfærd kræver nye finansieringsløsninger

For at sociale effektinvesteringer virker, må alle led – fra Folketinget til leverandøren – have fokus på tillid, partnerskab og formål med indsatsen.

»Noget af det, som helt sikkert fylder i jeres drøftelser, er velfærdsudfordringen: I skal indfri en forventning om øget velfærd samtidig med, at befolkningens udvikling i alder og sundhed kommer til at koste rigeligt i de kommende år,« skriver Lars Jannick Johansen og Claus Bjørn Billehøj fra Den Sociale Kapitalfond. På fotoet ses Mette Frederiksen. Mads Claus Rasmussen

Kære kommende regering. Tillykke med valget! Vi ved, at fejringen var kort og fokuseret, og at I allerede har rullet ærmerne op igen. Et regeringsgrundlag venter, ministerposter skal besættes, støttepartier skal på plads.

Lars Jannick Johansen

Noget er det, som helt sikkert fylder i jeres drøftelser, er velfærdsudfordringen: I skal indfri en forventning om øget velfærd samtidig med, at befolkningens udvikling i alder og sundhed kommer til at koste rigeligt de kommende år.