Jeg læste for nylig, at bogstreamingtjenesten Storytel investerer massivt i at udvikle kunstige oplæserstemmer, så lyttere i fremtiden kan vælge den stemme, de bedst kan lide. Spændende og også lidt vildt, synes jeg.
Teknologien flytter virkelig ind på det, vi ellers hidtil har opfattet som meget menneskeligt og autentisk både i underholdningsindustrien og i erhvervslivet.
Det fik mig til at spekulere: Hvad kommer det til at betyde for ledere og erhvervsliv, når kunstige stemmer holder op med at lyde som Google Maps' vejvisning og kan overtage eksempelvis gennemgang af nøgletal, årsrapporter og statusmøder?
Kommunikation er lederes middel til at få mennesker til at gå i samme retning og derigennem realisere strategier. Forskellige internationale undersøgelser peger på, at ledere bruger op mod 80 procent af deres tid på at kommunikere.
Når ai (artificial intelligence eller kunstig intelligens) kan overtage en del af ledelseskommunikationsopgaven, så bliver taletiden knap. Det bliver en differentieringsfaktor af de helt store at kunne udnytte taletiden og samværet med andre mennesker til at gøre det, maskinerne ikke kan: At bevæge, berøre og skabe følgeskab. At udøve personlig performance.

Personlig performance handler om at bruge sin personlighed, stemme og kropssprog til at løfte det professionelle budskab og virksomheders resultater. At mestre personlig performance kræver selvindsigt, de rette teknikker til at brænde igennem og måske det vigtigste af alt: Træning.
Går man bare på scenen og »tager det, som det kommer« eller »som jeg plejer« eller »finder på noget, det gør jeg altid«, så er der en alt for stor risiko for at spilde tiden og udvande sig selv og sit lederskab.
Tænk som en musiker
Ledere skal til at tænke som musikere, hvis de ikke skal blive overhalet indenom af en syntetisk ai-stemme. Hvis mennesker skal gide at lytte og investere deres dyrebare tid og kraft, så kræver det mere end bare en god strategi eller et godt budskab. Det kræver formidling, præcis som man gør i musik.
Mennesker – og måske i særdeleshed de skarpeste talenter i alle aldre og i alle typer af virksomheder og verdensdele er som de bedste musikere: 100 procent kompetente og selvkørende. Så for at fastholde dem både i taler og i forretningen, skal der noget mere til end bare 25 slides, der bliver liret af.
Som trompetist gennem knap 30 år ved jeg, at der er stor forskel på »at lire nogle noder af« og at skabe en koncert, der rører publikum.
At lytte på en musiker, der bare spiller nogle noder teknisk korrekt, er i bedste fald kedeligt, mest sandsynligt dødssygt. Nej, hvis man skal lykkes som musiker med at fange og fastholde opmærksomhed, bevæge og berøre, skal man lægge sin sjæl og personlighed i.
Man skal have en klar intention om, hvilken impact man vil skabe på sit publikum, og man skal have al teknik og træning på plads til at være fri i sin performance. Fri til at kunne improvisere og gøre situationen unik og enestående. Præcis det, som ai og maskinerne ikke kan.
Tænk bare på Miles Davis, Chet Baker og Louis Armstrong. De kunne alle tre deres håndværk – at spille trompet. De havde styr på noderne. Det, der gjorde dem til virtuose stjerner, var, at de formidlede deres personlighed og passion i tillæg til det.
Kampen og samspillet mellem det syntetiske og det autentiske bliver interessant at følge. Når kunstig intelligens kan skrive den perfekte tale, komponere musik og lave virksomhedsstrategier, bliver de menneskelige faktorer endnu mere vigtige og tydelige.
Jeg håber, at ledere vil bruge teknologien som springbræt til at gå »high human« i en »high tech«-tid og gøre taler og præsentationer præcis så effektfulde som de bedste trompetsoloer.
What a Wonderful Business World that would be.
Mette Højen Wiik er erhvervsretoriker, ledelsesrådgiver og foredragsholder