Nets-boss Bo Nilsson er alle millionerne værd – bare ærgerligt at danske investorer ikke opdagede guldåren

Det er et mysterium, hvorfor kun ATP gad interessere sig for Nets, da bankerne solgte det monopolagtige betalingskortfirma til udlandet. Nets-milliarderne kunne have varmet danske pensionsopsparere.

Så glad var Bo Nilsson, da Nets blev børsnoteret, og kronerne strømmede ned i hans lommer. Jens Dresling/Ritzau Scanpix

Nets-topchef Bo Nilsson blev kendt af alle danskere for sit brede, griske grin, da børsnoteringen af Nets var tilendebragt succesfuldt i 2016. Nu er den skraldgrinende topchef endt som prototypen på en topleder, der i offentlighedens øjne er dyppet i guld i alt for store mængder og af al for høj karat.

Faktisk er han vistnok Danmarks eneste lønmodtagermilliardær og på vej ind på listen over Danmarks 100 rigeste, og sådanne milliardærer er sværere at goutere end Lego-milliardærer, hvis forfædre har skabt livsværket gennem generationer. Nogle ser Nilsson som billedet på en syg kapitalisme, og han er blevet beskyldt for tyveri, for afgudsdyrkelse, for at lænse danskerne og beskrevet som »apokalypsens sorte rytter«.