Glem mundbind og coronapas. Det nye Danmark venter på os

De seneste par ugers jagt på en storskærm iklædt rødt og hvidt markerer en vigtig overgang til tiden efter coronaepidemien. Vi trækkes fortsat med restriktioner, men allerede nu virker det, som om vi er klar til at generobre verden. Meget vil vende tilbage til det normale, men især vores arbejdsliv vil nok være forandret af coronatiden. Og så bliver global ulighed et tema, det nye Danmark skal forholde sig til.

De første to uger af EM i fodbold har været en følelsesmæssig tur i rutsjebanen på en måde, ingen havde forudset. Fra de dybeste dale til de højeste tinder. Herrelandsholdet har gjort mere for det at kunne tale åbent om følelser og mentalt helbred, end nogen offentlig informationskampagne ville kunne.

Men det er ikke kun på det menneskelige plan, at dette EM skiller sig ud. Det er på mange måder blevet til en markering af afslutningen på denne vanvittige periode af vores liv. Coronatiden er ved at være ovre, og vi er hastigt på vej tilbage til noget normalt – hvad det så end er.