Bøderegn og karantæne stopper ikke Danmarks værste revisorer – de rider altid igen ved daggry

Systemet tager med fløjlshandsker på røverrevisorerne, som blåstempler svindelregnskaber og medvirker til konkursrytteri og stråmandsvirksomhed.

Johnny Hast Hansen har fået ti års konkurskarantæne. Han kalder sig revisor, men er ikke revisor. Det er et af branchens problemer. Tim Kildeborg Jensen

Revisorer er generelt diskrete karakterer, som er vanskelige at komme tæt på. En slags nødvendige og irriterende tandhjul i det indviklede samspil mellem kunder, virksomheder og skattevæsen.

Særlig diskrete er en afart af talknuserne, som vi tillader os at kalde røverrevisorer. De hjælper nemlig svindelvirksomheder som det krakkede lampefirma Hesalight, narkobagmænd, rockere og websvindlere med deres lyssky forretninger år ud og år ind, selvom bøder og disciplinærstraffe regner ned over dem.

Fortsæt uden at betale en krone

Få adgang til artiklen, vores nyhedsbreve og mange flere login-fordele.

Se mere