Se videoen: Pludselig lyste mystisk jordskælvsfænomen himlen op

Som et forvarsel om den katastrofe, der er i vente, lyser himlen op. Jordskælvsfænomen har længe været en gåde for videnskaben. 

I århundreder er det blevet observeret på himlen igen og igen. 

Altid kort inden et potentielt ødelæggende jordskælv. 

Da Marokko tidligere på måneden blev ramt af et jordskælv, der har kostet mindst 2.000 personer livet, skete det igen:

Kort inden jordskælvet ramte, lyste himlen kortvarigt op.

Fænomenet er tidligere blevet kaldt »jordskælvslys« og synes at være et skræmmende forvarsel om, hvad der er i vente. 

Lyset er rapporteret helt tilbage i det antikke Grækenland og har længe undret videnskabsfolk. Først i løbet af 1970erne blev det besynderlige lys anerkendt som et videnskabeligt fænomen.

Der er ingen konsensus om, hvad der forårsager det. 

Der er til gengæld mange teorier. En af dem har professor Friedemann Freund fra San Jose University, der tidligere har arbejdet for NASA, delt med CNN

Når nogle bjergarter udsættes for mekanisk belastning – såsom under opbygningen af ​​tektoniske spændinger før eller under et større jordskælv – kan det generere elektricitet.

Gnidninger mellem porøse jordlag synes altså i nogle tilfælde at udløse enorme elektriske udladninger.

»Det er som at tænde et batteri, der genererer elektriske ladninger, der kan strømme ud af de belastede klipper,« forklarer han.