Salah, Pogba og Eriksen skal have kvindelig chef – men kan hun offside-reglen?

Det skaber voldsom debat, at Premier League har udnævnt den første kvinde nogensinde til at stå i spidsen for bedste engelske fodboldrække. Kritikere frygter, at hun ikke kender offside-reglerne, mens nomineringskomiteen peger på, at han hun har erfaring med det allervigtigste – at forhandle TV-rettigheder.

Susanna Dinnage skal stå i spidsen for verdens mest TV-populære fodboldliga, Premier League i England, og bliver den mest magtfulde kvinde i britisk sport. Arkivfoto: Monica Schipper/Ritzau Scanpix

Det var lige før, at udnævnelsen kunne konkurrere med den britiske premierminister Theresa Mays Brexit-aftale. Blandt andet Daily Mails hjemmeside flød over med protester: »Bliv væk fra vores sport«, »Jesus græder. Nu skal der være ligestilling over alt«, og »kan hun overhovedet offside-reglen«?

Onsdag meddelte en enig nomineringskomite, at Susanna Dinnage fra starten af det nye år skal stå i spidsen for den engelske fodboldliga, Premiere League. Hun bliver ligaens tredje chef og afløser Richard Scudamore, der har siddet på posten i 19 år.

Scudamore har stået i spidsen for en rivende udvikling, hvilket blandt kan aflæses af TV-pengene. I 1999 solgte han fodboldrettighederne for 5,7 mia. kr. – i perioden 2016-2017 var beløbet steget til 38,3 mia. kr.

Stor overraskelse

Udpegelsen af Dinnage kommer som en stor overraskelse. Hun indgik ikke i de mange »sweepstakes«, der blev foretaget op til den vigtigte udnævnelse. Det gjorde til gengæld den tidligere premierminister Tony Blair.

Dinnage, der ikke tidligere har beskæftiget sig med sport, kommer fra en stilling som chef for TV-kanalen Animal Planet, der er ejet af Discovery. Tildigere har hun været hos TV-stationerne MTV og Channell Five,

Kendskab til TV-branchen

Det er netop kendskabet til mediebranchen og evnen til at kunne forhandle om TV-rettigheder, der var afgørende for nomineringskomiteen . Et andet argument er erfaring med at udvikle nyt digitale produkter.

»Hun er en ledende skikkelse i medieindustrien, hun har erfaring med topledelse, og hun er god til at udvikle mennesker. Hun er den ideelle person til den rolle, og vi er sikre på, at hun vil løfte Premier League op til nye højde«, sagde Bruce Buck fra nomineringskomiteen, der også er formand for Chelsea.

Som chef for Animal Planet gennemførte hun hårde forhandlingerne med TV-stationen Sky, der også er en af de største aftagere af britisk fodbold.

Europæisk udbryder-superliga

Analytikere peger på, at Dinnage, der har sæsonkort til Premier League-oprykkeren Fulham, får mere end rigeligt at se til.

For det første skal hun holde sammen på ligaen og undgå, at »The Big Six« – de seks dominerende klubber i England, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal og Tottenham – bliver fristet af den verserende diskussion om en ny fælles europæisk superliga.

Avisen The Times satte følgende ord på: »En stor del af klubberne fra midterfeltet er nervøse for, at de seks store klubber vil bruge Scudemores exit og snakken om superligaen til igen at vise deres muskler.«

Kampen om Brexit

For det andet skal hun forsætte forhandlingerne med den britiske regering om, hvad Brexit betyder for fodbolden.

Premiere League satser blandt andet på, at reglerne om arbejdskraftens frie bevægelighed stadig kan gælde for europæiske fodboldspillere i Storbritannien. May-regeringen har stillet som modkrav, at klubber bruger flere spillere af »egen avl.«

Når hun tiltræder, bliver Susanna Dinnage den mest magtfulde kvinde i britisk sport. Forgængeren, Richard Scudamore, kan se frem til et gyldent håndtryk på 42 mio. kr., som klubberne har besluttet at give ham som tak for de mange milliarder, han har skaffet dem.