BRUXELLES: NATOs generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen, sender en klar advarsel til de europæiske lande: Stop nedskæringerne på forsvarsbudgetterne. Uanset hvor hårdt finanskrisen har presset landenes budgetter, vil det give bagslag på flere måder, hvis man vælger at lade nedskæringer på de områder, der sikrer fred og sikkerhed, lukke hullerne i statskasserne, mener generalsekretæren.
Under en tale i Bruxelles fredag understregede han, at nedskæringer kan blive dyre besparelser for de økonomisk pressede NATO-medlemsstater.
»Jeg forstår fuldt ud, hvorfor landene skærer dybt også i forsvarsbudgetterne. Der er finansiel krise, og landene har ikke noget valg. Men nedskæringer kan gå for langt. Vi må undgå at skære så dybt, at vi i fremtiden ikke længere er i stand til at forsvare den sikkerhed, som vores økonomiske fremgang hviler på. Vi må ikke ende i en situation, hvor Europa ikke kan trække sin egen vægt, når det handler om sikkerhed. Nedskæringerne vil gøre EUs ambition om mere politisk indflydelse i verden til en hul skal, og USA vil se sig om efter en anden sikkerhedspartner. Det er ikke en pris, vi har råd til at betale,« sagde han.
Advarsel til London
I talen var der imellem linjerne en klar advarsel til Storbritannien, som i det kommende budget ventes at skære dybt. »Der er et punkt, hvor du ikke længere skærer fedt væk, du skærer ind i musklerne, og derefter i knogler,« sagde han.
Det britiske forsvar kan blive tvunget til at skære op til 20 procent ned på sit budget, når regeringen i London senere på måneden fremlægger en større spareplan. Det vil gøre det nødvendigt for forsvarsminister Liam Fox at droppe købet af 150 nye jagerfly, udskyde bygning af mindst et nyt hangarskib og skære ned på hærens størrelse.
I øjeblikket er det kun fire NATO-lande, der lever op til alliancens målsætning om at bruge to procent af bruttonationalproduktet på forsvaret. Det er USA (4,0 pct.), Grækenland (3,1), Storbritannien (2,7) og Frankrig (2,1).
Tyskland, Italien og Spanien ligger mellem 1,2 til 1,4 procent på linje med Danmark (1,4 pct.).
Anders Fogh Rasmussen opfordrede de europæiske lande til at tænke nyt i forhold til at få budgetterne til at strække.
»Hvert land behøver ikke nødvendigvis at kunne det hele. Landene kan specialisere sig og samarbejde i stedet for at gå efter rene nationale løsninger. Et godt eksempel er de 12 lande, der har puljet ressourcer for at kunne købe tre C-17-transportfly. Hver især ville landene aldrig være i stand til at købe flyet,« siger Anders Fogh Rasmussen.
Nok at bruge penge på
På talen skitserede Anders Fogh Rasmussen sin vision om NATOs nye strategi, der skal falde på plads i de kommende seks uger inden vedtagelsen på et topmøde i Lissabon. Der bliver nok at bruge penge på i de kommende år. Også selv om der er forholdsvist fredeligt på NATO-landenes territorium. Terrorisme skal bekæmpes, der skal opbygges et missilskjold og ny beskyttelse mod cyber-angreb. Og ifølge Fogh er det ikke sidste gang, at NATO har ledet en stor operation som i Afghanistan.