Britisk hærchef med vild plan: Når de unge siger nej, så må bevæbnede robotter sige javel

Færre briter ønsker en karriere i uniform, og nu lufter landets forsvarschef en mulig løsning: 30.000 robotter skal udkæmpe fremtidens krige. Også Danmark arbejder »målrettet« med teknologien. Men er verden virkelig klar til robotter, der slår ihjel?

Fremtidens selvstyrende våben vil næppe ligne den navnkundige Terminator-robot, men et våbenkapløb på området er allerede på vej, advarer en amerikansk rapport, der efterlyser handling fra USAs præsident, Joe Biden. Paramount Pictures/Album

De er som skabt til de mest risikable opgaver på slagmarken, de beklager sig ikke, og de får heller ingen løn. De nøjes med lidt olie og en softwareopdatering.

Det er med andre ord ikke så underligt, at drømmen om robotter på fire ben, to vinger eller larvefødder lever i bedste velgående hos de generaler, der tager bestik af nutidens krige for at forberede sig på fremtidens.