Berlingskes udlandsredaktør: »Trump har ikke fået en åbenbaring midt om natten«

Da en hær af Trump-tilhængere stormede kongresbygningen i USAs hovedstad, var USAs præsident, Donald Trump, kort tid efter ude at sige, at han »elskede dem«. Nu har han foretaget en kovending og kalder dem en skændsel for demokratiet. Hvordan kan han ændre synspunkt på et døgn? Berlingskes udlandsredaktør udlægger sagen.

Der har været troværdige rygter om, at Ivanka Trump, der er præsidentens datter, er på vej til at flytte til Florida, hvor hun vil indlede en politisk karriere. Hun vil forsøge at blive valgt som guvernør i Florida, måske til Senatet. Larry W. Smith/EPA/Ritzau Scanpix

Mens oprørere stormede Kongressen i Washington D.C., onsdag aften, var toneangivende personer fra hele verden ude at fordømme urolighederne. Der var dog ikke meget kritik at høre fra den amerikanske præsident selv.

Uromagerne fik rosende ord med på vejen, og Donald Trump sagde blandt andet, at han »forstår« og »elsker« personerne bag optøjerne. Han bad dem samtidig om at gå hjem fredeligt og gentog sine påstande om valgsvindel. Piben har dog fået en anden lyd, mens danskerne lå og sov i nat.