Sent søndag aften krydsede to afgørende kurver hinanden: Fokus er nu på Europa

Der er nu officielt flere smittede i resten af verden end i Kina. Det fremgår af tal, som ikke viser tegn på stagnation uden for Kina.

Coronavirussen spreder sig nu verden over. I går ankom tusinder af rejsende til USA, her O'Hare-lufthavnen i Chicago, hvor de måtte stå i kø i timevis, inden de blev lukket ind i landet. Scott Olson/AFP/Ritzau Scanpix

Mens kurven over antallet af smittede i Kina er begyndt at flade ud, er kurven for smittede i resten af verden i gang med en himmelflugt.

Sent søndag krydsede de to, og der er nu officielt flere smittede uden for Kina. Det viser tal fra Johns Hopkins University.

Det var forventet i den seneste tid, hvor antallet af smittede uden for Kina er steget til mere end 87.000 tilfælde ifølge universitet, der overvåger udviklingen i coronavirussens spredning i verden.

Grafen viser, at antallet af smittede i Kina er blevet overhalet af resten af verden. Grafen er fra John Hopkins University. David Rue Honoré

Flere end 80.000 er smittet inden for Kinas grænser, og det gør Kina til det land, hvor der i lang tid har været absolut flest smittede.

Virussen stammer som bekendt fra byen Wuhan i Hubei-provinsen, hvor det menes, at den er opstået på et fødevaremarked.

Derefter gik det hurtigt, og Kina kæmpede med at følge med udviklingen, som tilsyneladende ikke stod til at bremse. Men siden begyndelsen af marts er udviklingen ikke gået lige så hurtigt som i februar. Det er den til gengæld for resten af verdens vedkommende, og her viser kurven ikke tegn på at være knækket endnu.

Italien er nu værst ramt

Italien er nu det sted uden for Kina, som er værst ramt af coronavirus. Mandag morgen er der 24.747 bekræftede smittetilfælde i Italien og 1.809 dødsfald. Dernæst kommer Iran, der har knap 14.000 smittede og 724 døde.

Generaldirektøren for Verdenssundhedsorganisationen (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, beskrev ved et pressemøde i Genéve 13. marts Europa som det nye centrum for smitten. Dengang sagde han, at Europa havde flere smittede end alle andre lande på nær Kina. Det har så ændret sig nu.

Danmark har oplevet sine første tre dødsfald som følge af coronavirussen, og i øjeblikket er 864 personer registreret som smittede.