Russere i luften: De kommer flyvende fra øst hvert år i juni

Ruslands krænkelser af Danmarks luftrum i juni var kun toppen af isbjerget. 135 gange på under fire år er danske F-16 blevet sendt på vingerne for at afvise russiske kampfly. Og særligt én måned om året bliver luften øst for Bornholm levende af russisk militær aktivitet. Årsagen skal findes i et storpolitisk spil, som har meget lidt med Danmark at gøre.

Det var fly af typen Sukhoj SU-30, som den 11. juni krænkede det danske luftrum. Her ses et tilsvarende SU-30 under et flyshow i Moskva i 2009. Dmitry Kostyukov/AFP/Ritzau Scan

Om formiddagen fredag 11. juni kunne man, hvis man befandt sig på Bornholm, høre to brag rive hul i stilheden over klippeøen.

Det var lyden af to F-16 fra det danske afvisningsberedskab, der brød gennem lydmuren på vej til mødet med to russiske fly, der havde sat kurs mod dansk luftrum nordøst for Christiansø.