Mens to drabssigtede mænd onsdag aften sidder til afhøring, leder politiet fortsat på højtryk efter den savnede Mia Skadhauge Stevn.
Den 22-årige kvinde har været forsvundet siden søndag morgen efter en bytur i Aalborg.
Det sidste spor af hende er fra en videoovervågning, hvor man kan se hende stige ind i en mørk bil på Vesterbro i byen klokken 06.09.
Politiet offentliggjorde billedet af bilen og bad alle med videoovervågning i Aalborg-området om at sikre videoerne og give dem til politiet.
Det gav pote, og onsdag formiddag blev to 36-årige mænd anholdt i Flauenskjold, hvor bilen blev fundet, og i Østervrå.
Onsdag aften arbejder kriminalteknikere stadig på højtryk i og omkring huset i Flauenskjold, hvor beredskabet har stillet lyskastere op og forvandlet nat til dag.
Desuden har Nordjyllands Politi afspærret et sommerhusområde ved Saltum i forbindelse med efterforskningen af sagen, skriver TV 2.
Ifølge Ekstra Bladet var den ene af mændene på arbejde i området, hvor flere sommerhuse er ved at blive opført, da han blev anholdt.
Politiet håber stadig at finde Mia Skadhauge Stevn i live, men som tiden går svinder håbet, og politiet har derfor valgt at sigte de to mænd for drab.
De er begge kendt af politiet i forvejen.
»Men det er for bagateller,« understreger efterforskningslederen, vicepolitiinspektør Frank Olsen.
Tirsdag fortalte politiet, at det kan have været en pirattaxa, Mia steg ind i søndag morgen. Frank Olsen kan dog ikke sige, om de anholdte – eller en af dem – kører eller har kørt som pirattaxa.
De to anholdte mænd bliver torsdag klokken 11.00 fremstillet i grundlovsforhør med krav om fængsling. Her vil anklageren bede dommeren lukke dørene for offentligheden.
/ritzau/


