På Slagelse Sygehus forbereder de sig på flere coronapatienter: »Jeg har svært ved at forestille mig, at nogen kan holde til det i lang tid«

Coronapandemien kan mærkes på landets hospitaler, hvor især Region Sjælland og Region Hovedstaden er under pres. På Slagelse Sygehus står personalet midt i anden bølge og forbereder sig på, at situationen kan blive værre. De holder sig i gang på små sejre og ved visheden om, at coronavaccinen er på vej.

»Mange af de medarbejdere, der er her, er tvunget til at være her og er måske på udebane. Så er det klart, at de ikke er motiverede,« siger Kamilla Tornbjerg, der selv har valgt at passe coronapatienter. Thomas Lekfeldt

Sygeplejerske Kamilla Tornbjerg er ved at dosere medicin til covid-19-patienterne på Slagelse Sygehus, da hun må smide, hvad hun har i hænderne.

En ældre kvinde har valgt at forlade sin isolationsstue længere nede ad gangen.