Kritik af nye restriktioner: »Regeringen er ved at miste kontrollen«
Kritikken vælter nu ned over regeringen og de nye restriktioner fra flere politikere på de sociale medier. Mange af dem savner faglige begrundelser for de nye restriktioner.
Kritikken vælter nu ned over regeringen og de nye restriktioner fra flere politikere på de sociale medier. Mange af dem savner faglige begrundelser for de nye restriktioner.
Krav om mundbind flere steder, ingen salg af alkohol efter kl. 22.00 og forsamlingsforbud på 10 personer.
Det er nogle af de nye restriktioner, som regeringen her til aften har indført.
Nu vælter kritikken ned over de nye tiltag fra flere politikere på de sociale medier.
Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen, skriver efter aftenens pressemøde i et opslag på Twitter, at »regeringen er ved at miste kontrollen«.
»Test, opsporing og inddæmning halter. Restriktioner meldes ud i øst og vest. Erhvervslivet bløder, og Folketinget holdes ud i strakt arm. Det går ikke«, står der videre i opslaget.
I et længere opslag på Facebook skriver han, at Venstre vil have et såkaldt »forklar-eller-fjern-princip«, der betyder, at regler, krav eller påbud skal kunne forklares.
»Hvis det ikke kan det, så skal det ikke være der«, skriver han i opslaget.
Også Dansk Folkepartis formand Kristian Thulesen Dahl retter kritik mod regeringen i et opslag på Twitter.
»Vi skal have demokratiet genindført, så det ikke alene er ét parti med regeringsmagt pt, som indskrænker danskernes frihed! Sådanne vigtige beslutninger skal basere sig på beslutninger i Folketinget! Af et flertal. Ikke kun en orientering kort tid før pressemøde«, lyder det i opslaget.
De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen, retter ligeledes kritik mod, at der mangler faglige begrundelser.
»Vi kræver en samlet oversigt og alle gældende restriktioner og den faglige begrundelse for hver af dem. Og udfordre det! Vi skal passe på vores erhvervsliv. Visse brancher bløder. Vi melder til kamp for erhvervslivet når ministeren kalder. Konstruktivt og tydeligt«, lyder det fra formanden på Twitter.
Pia Olsen Dyhr, formand for SF, er enig med regeringen i, at forsamlingsforbuddet skal sænkes, skriver hun på Twitter. Men hun mener også, at det bør gælde for børn og unge.
»Mindre forsamlinger er en del af løsningen, enig med regeringen der. Men hvorfor søren gælder det så ikke vores børn og unge. Vi har brug for mindre grupper i skolen og daginstitutionen«, skriver hun i opslaget.