Jans søn havde endelig lagt computerspil på hylden og var begyndt til tennis og spejder – men så ramte nedlukningen

Børn og unge har aldrig siddet så meget bag en skærm som nu. Forældre er bekymrede over den stigende tid på computerspil og sociale medier, og mange vil få svært ved at få børnene væk fra skærmen, når samfundet åbner igen, lyder det fra en psykolog. Det er en række eksperter dog uenige i.

Ligesom mange andre forældre har Jan Kjær været nødt til at slække på reglerne for skærmtid under coronanedlukningerne. Thomas Lekfeldt

Jan Kjær har kæmpet en brav kamp for at sætte de rette rammer for sin niårige søn, Adams computerspilforbrug. Engang havde Adam ikke interesse for andet end spil, han blev aggressiv, når computeren skulle slukkes, og den virkelig verden kunne langtfra måle sig med den virtuelle.

Det ændrede sig, da Jan Kjær tog en beslutning om at indføre stramme regler for skærmtid i hjemmet i Dragør og fik sin søn til at begynde på fritidsaktiviteter. Adam forvandlede sig til en mere positiv dreng, der gik til tennis og spejder og havde massevis af legeaftaler i fritiden.