Han havde fået det bedste ud af sig selv ved at ofre sig for andre

10. etape: Mens vi andre jagter anerkendelse, træder Michael Mørkøv ind i skyggerne for at give plads til andres store sejre. 

Michael Mørkøv før og efter 10. etapes 187 kilometer. Asger Ladefoged

Saint-Amand-Montrond: Michael Mørkøv rullede til Astana-bussen efter endnu et forgæves leadout. For hver etape han gennemførte kom afskeden med verdens største cykelløb nærmere. Han havde aldrig selv vundet en etape i Touren, men han havde fra tætteste hold set sin generations største sprintere suse over stregen få meter foran ham. 

»Jeg er jo også en vinder, men det er kombinationen af en accept af, at jeg ikke selv er god nok til at vinde de store løb, men gerne vil være med på vinderholdet. Det betyder ikke så meget for mig at få blomsterne og kindkyssene på podiet,« sagde han afklaret og tilføjede med et smil: