Forlag bekræfter: Vi har Henrik Sass Larsens manuskript

Den tidligere socialdemokratiske minister Henrik Sass Larsen har nu for første gang offentligt kommenteret, at han er tiltalt for besiddelse af billed- og videomateriale, der viser krænkelser af børn. Han nægter sig skyldig. Samtidig siger han, at han planlægger at udgive en bog.

Henrik Sass Larsen er tiltalt for besiddelse af tusindvis af billeder og videoer, der viser krænkelser af børn. Han er desuden tiltalt for besiddelse af en børnesexdukke.  Arkivfoto: Oktober 2018. Asger Ladefoged

Den tidligere topminister Henrik Sass Larsen, der er blevet tiltalt for besiddelse af billed- og videomateriale, som viser krænkelser af børn, planlægger at udgive en bog. Det oplyser han i en pressemeddelelse. 

Og Politikens Forlag bekræfter nu, at forlaget har fået et manuskript, som Henrik Sass Larsen har skrevet.