De spillede høvdingebold og red på rodeotyr – men midt i morskaben talte to embedsmænd om en »klart ulovlig« ordning

Han sagde fra på skrift og gav sin uforbeholdne mening til kende i en særdeles uformel sammenhæng. Og mandag gentog juristen Adam Abdel Khalik så over for Rigsretten, at han for fem år siden fandt adskillelsen af asylpar i Inger Støjbergs ministertid ret problematisk. En kontorchef i Støjbergs ministerium erindrede dog ikke, at hun har bedt nogen administrere ulovligt. Reportage fra det 22. retsmøde i den historiske sag.

Adam Abdel Khalik havde ikke været ansat i Udlændingestyrelsen i mere end én måned, før han indtil flere gange havde advaret om lovligheden i adskillelsen af asylpar. Arkivfoto. Jens Dresling/Ritzau Scanpix

Det lyder næsten som en polterabend.

Udlændingestyrelsen tog i begyndelsen af juni 2016 på en medarbejderudflugt. Den stod på høvdingebold, rodeotyr og brydekampe i sumodragter, og så vil man jo tænke, at de ansatte alene gav sig hen til uskyldige snakke om løst og fast.