Casper Christensen i ny selvbiografi: »I min tid på kokain havde jeg ikke respekt for noget som helst«

Dagens overblik: Berlingske giver dig her overblikket over dagens vigtigste historier om den vedholdende coronakrise og de øvrige store begivenheder og samtaleemner i ind- og udland.

Casper Christensen er bogaktuel med en biografi, hvori han beskriver, hvorledes han forsøger at lægge sit tidligere liv bag sig. Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix

Godmorgen og velkommen til dagens overblik denne søndag morgen. Vi skal blandt andet krydse Atlanten, hvor der i går kom nyt om præsident Trumps tilstand, efter at han er blevet konstateret smittet med coronavirus og nu er indlagt. Siden da har mistænkelige rygter svirret om Donald Trumps tilstand.

Inden vi kommer så langt, skal vi se nærmere på lørdagens opgørelse over coronasmitten hjemme i Danmark, der som altid bliver udarbejdet af Statens Serum Institut.

  • Antal bekræftede smittede i Danmark: 29.302

  • Indlagte i alt i DK: 3.290

  • Indlagte på intensiv i DK: 17

  • I respirator i DK: 14

  • Antal døde i DK: 654

  • Antal bekræftede smittede på verdensplan: 34.717.465

  • Antal døde  på verdensplan: 1.030.154

Du kan læse mere om de danske tal her og de internationale tal her.

Og så skal vi videre til andre nyheder.

Tvivl om Donald Trumps tilstand

Den amerikanske præsident, Donald Trump, er indlagt på militærhospitalet Walter Reed, efter at han er blevet konstateret smittet med coronavirus. I går ved 17-tiden kom der nyt om præsidentens tilstand. Ifølge hans læger var præsidenten i »god bedring«.

Siden da har unavngivne kilder over for blandt andet nyhedsbureauet AFP, The Guardian og The New York Times fortalt, at Donald Trumps tilstand har været meget bekymrende de seneste 24 timer.

»Præsidentens vitale funktioner har i de seneste 24 timer været meget bekymrende, og de næste 48 timer bliver afgørende i forhold til behandling. Vi er stadig ikke på vej mod fuld helbredelse,« oplyste en kilde lørdag ifølge nyhedsbureauet AFP.

Natten til søndag dansk tid fortalte Det Hvide Hus' stabschef så, at præsidentens tilstand fredag morgen havde været »faretruende dårlig« – Donald Trump selv kan ses i en video fra hospitalet, hvori han siger, at »de kommende dage bliver den virkelige test«.

Hvis du er forvirret, er det helt forståeligt. Det er endnu ikke til at sige, hvorvidt rygterne er sande. Derfor må vi holde et skarpt øje rettet med USA de kommende dage.

Oprør mod mobning, efter at elev forsøgte at hænge sig selv

I sidste uge forsøgte en 11-årig dreng at gøre alvorlig skade på sig selv, efter at drengen i længere tid havde været udsat for mobning.

I et spisefrikvarter har drengen truet med at tage livet af sig selv, og drengen er senere blevet fulgt af andre elever, der heppede på hans forehavende.

Nu kræver forældre på Lindehøjskolen i Herlev ledelsens afgang. Det skriver Berlingske i dag. I skrivelser til forældre og personale kalder skolens ledelse episoden skiftevis for en »alvorlig hændelse« og en »voldsom hændelse«.

Efter episoden med drengen og omtale i pressen har utilfredsheden udviklet sig til et oprør mod skolelederen og resten af ledelsen. Der var ingen voksne til stede, så Berlingske har detaljerne fra forældre, der – fraregnet den lille gruppe, der var vidner – har dem fra andre børn.

Casper Christensen har fundet et nyt »jeg«

I dag bringer Politiken et stort interview med Casper Christensen, som er aktuel med biografien »Casper«, der udkommer 8. oktober.

I interviewet fortæller Casper Christensen blandt andet, at han for tre et halvt år siden gik i intensiv MDMA-terapi for at finde ro. Sidenhen har jagten efter at lægge sit gamle jeg på hylden ført til, at han nu spiser vegansk og er blevet troende. Sidste år blev han døbt.

Den nye biografi skildrer Casper Christensens 52-årige liv, som ifølge ham selv har været præget af utroskab, svigt, sårede følelser og byture. Eksempelvis en bytur over flere døgn i New York på så meget kokain, at »blodet stod ud af næsen«.

»I min tid på kokain havde jeg ikke respekt for noget som helst. Jeg kunne ikke drømme om at tage det i dag. Det er et forfærdeligt stof,« siger han til Politiken.

Jyllands-Posten ville ikke bringe kontroversiel kronik

I tirsdagens udgave af Berlingske-podcasten »Alis integrationsland« kom det frem, at Jyllands-Posten har droppet at bringe en kontroversiel kronik af frygt for repressalier og terror.

Kronikken er skrevet af forfatter Kåre Bluitgen og handler om udgivelsen af bogen »De skyggefulde haver«. Bogen er en illustreret udgave af Koranen til store børn. Nu vælger Berlingske at bringe kronikken.

I podcasten »Alis integrationsland« mente ugens gæster – skuespiller Farshad Kholghi, debatredaktør på Berlingske Pierre Collignon, civiløkonom, debattør og foredragsholder Omar Alkhatib samt debattør Christian Marcussen – at der klart er noget at bekymre sig om.

Kåre Bluitgen, som gæstede programmet, udtrykte desuden bekymring over, hvor svært det har været for ham at finde illustrationer til børnebogen.

Berlingskes debatredaktør, Pierre Collignon, der tidligere har været tilknyttet Jyllands-Posten, og som var en del af redaktionen, da Muhammed-tegningerne blev trykt, mener, at alle i medieverdenen bliver nødt til at forholde sig til den potentielle trussel, men fastholder, at det er vigtigt at trykke religionskritiske indlæg og satire, såfremt det giver mening.

Sikandar Siddique bliver udsat for hademail

Sikandar Siddique, der er formand for det nystiftede parti Frie Grønne, har gennem flere år modtaget hadefulde og racistiske beskeder samt trusler.

I en e-mail bliver han eksempelvis beskyldt for ikke at være dansk og bliver bedt om at rejse bort med resten af sine »kameler«.

Folketingspolitikeren har i dag givet Berlingske indblik i, hvad der er for nogle beskeder, han modtager, og hvordan han reagerer på dem. Hadebeskederne får ikke Sikandar Siddique til at tie:

»Hvis de personer, der sender mig beskederne, ønsker, at jeg skal holde min kæft, virker det lige modsat. Jeg kommer ikke til at dukke nakken. Jeg kommer ikke til at undskylde for min tro, min opvækst, min baggrund eller at mine forældre er født i et andet land.«

Det sker i dag:

Du skal have de virtuelle sparemønter fremme, når det ringer på døren i dag – nødhjælpsorganisationen Røde Kors holder nemlig landsindsamling i Danmark.

Og så er det Europæisk Depressionsdag, som er blevet markeret siden 2014. Dagen er et forsøg på at få mere fokus på depression, der ofte ikke anerkendes i tide eller behandles korrekt. Ifølge estimater udvikler cirka 15 procent af befolkningen i vestlige industrialiserede lande depression.

I den muntre ende af skalaen fejrer vores svenske naboer »Kanelbullens dag« – tilegnet det velsmagende bagværk, der året rundt er et naturligt indslag på et svensk kaffebord.

Og så kan du i dag – ligesom ugens øvrige dage – få den seneste status om coronasmitten, når Statens Serum Institut klokken 14 offentliggør den daglige opgørelse over, hvor mange der i løbet af det seneste døgn er registreret smittet, indlagt eller er døde med coronasmitte. Du kan følge udviklingen på Berlingske.dk.