Nørrebro Lokaludvalg har lukket en afstemning over Facebook, hvori udvalget bad brugerne om at stemme på det foretrukne navn til området, der er kendt som »Basargrunden« på Nørrebro i København.

Pladsen, der ligger ved Nørrebro Station, har været under ombygning på grund af metrobyggeriet, der har været ti år undervejs.

Flere navne er i spil.

Vejnavnenævnet, der hører under Københavns Kommune og er det officielle organ for navngivning af veje, pladser og parker i København, har indstillet navnet »Mimers Plads«, idet området ligger i Det Mytologiske Kvarter, der også rummer Mimersgade-kvarteret og Haraldsgade-kvarteret.

En gammel traver, der har været foreslået ad flere omgange, og som en anden plads i København for nylig var et mulehår fra at hedde, er nu igen i spil.

Det er »Palæstinas Plads«, som er et af de foreslåede navne på listen, der rummer:

  1. Mimers Plads

  2. Palæstinas Plads

  3. Dagmar Hansens Plads

  4. Basar Plads

  5. Nørrebro Plads

  6. Basargrunden

24. juni i år stemte Borgerrepræsentationen i Københavns Kommune om at navngive halvdelen af Israels Plads i Indre By »Palæstinas Plads«.

Forslaget var stillet af forhenværende Alternativet-borgmester og nuværende medlem af Frie Grønne i Borgerrepræsentationen, Niko Grünfeld.

Han mente, at der var behov for en Palæstinas Plads:

»Vi har mange forskellige pladser. Vi har Asiatisk Plads, Amerikas Plads, Oslos Plads og Israels Plads. Konflikten mellem Israel og Palæstina er blusset op igen, og der synes jeg bare, at det ville være et sindssygt stærkt signal fra København at være solidarisk med det palæstinensiske folk og opkalde en ny plads efter Palæstina,« som han sagde dengang til Berlingske.

Afstemningen endte i dødt løb og kunne dermed ikke mønstre et flertal, hvorfor ideen blev skrinlagt.

I 2009 foreslog Enhedslisten, at den nordøstlige del af Israels Plads blev omdøbt Palæstinas Plads.

»På trods af, at tostatsløsningen er den erklærede politik for både Danmark og det internationale samfund, har København ingen Palæstinas Plads,« lød det i 2009 fra partiet.

Om Palæstinas Plads vil leve, er op til kommunens teknik- og miljøudvalg, som skal træffe den endelige afgørelse.