Der er bomme, der er betalingsanlæg, og som noget nyt er der også permanent fartkontrol.
Med andre ord forekommer det temmelig svært – hvis ikke umuligt – at slippe ubemærket over Storebæltsbroen. Det er ikke desto mindre det, der er lykkedes en 32-årig mand.
Ikke bare én gang, men 28 gange er det lykkedes manden at snige sin bil igennem betalingsanlægget og over broen helt uden at betale.
Det skriver Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi i weekendens døgnrapport.
Mandens sidste gratis tur var 19. januar i år, fremgår det.
»Men gennem politiets efterforskning er det nu lykkedes at identificere både mand og bil, og den 32-årige mand, der er sigtet for 28 tilfælde af 'tilsnigelse af adgang uden at betale', kan nu se frem til et retligt efterspil,« skriver politiet.
Over for TV2 Øst uddyber Kim Brønnum, politikommissær ved lokalpolitiet i Slagelse, at manden for første gang snød sig gennem betalingsanlægget i august sidste år.
Han erkender alle forhold.
Alle 28 gange er både mand og bil blevet fanget på Storebæltsbroens videoovervågning.
Præcis hvordan manden har formået at komme over broen så mange gange uden at betale, er fortsat uklart.




